आगमी शैक्षिक सत्रमा पुस्तक अभाव हुने संकेत

बुटवल, १२ चैत । आगमी शैक्षिक सत्रमा पनि विद्यार्थीले पुस्तक पाउने संकेत देखिएको छैन । आउंदै गरेको बैशाक १ गतेदेखि शैक्षिक सत्र सुरु हुंदैछ । तर अहिलेसम्म पुस्तक पसलहरुमा समेत पुस्तक उपलब्ध गराईएको छैन ।

सरकारी विद्यालयहरुमा पढ्ने विद्यार्थीलाई पुस्तक उपलब्ध गराउने जिम्मा लिएको जनक शिक्षा सामाग्री केन्द्रले नयां शैक्षिक सत्र सुरुहुनै लाग्दापनि पुस्तकहरु वितरण गरेको छैन ।
गत वर्षहरुमा चितवनबाट पुस्तक वितरण गर्दा विद्यार्थीले समयमा पुस्तक पाउन नसकेपछि अहिलेदेखि जनक शिक्षाले बुटवलबाटै पुस्तक वितरण गर्ने तयारी गरेको छ । पुस्तक वितरणका लागि बुटवलको लक्ष्मीनगर गेट नजिकै कार्यालय स्थापना गरेको छ । तर अहिलेसम्म कार्यालयको नै व्यवस्थापन गरिएको छैन । जनक शिक्षा सामाग्री केन्द्रको लापरवाहीले यो शैक्षिक सत्रमा पनि विद्यार्थीले समयमा पुस्तक पाउने सम्भावना नरहेको नेपाल पुस्तक तथा स्टेशनरी व्यवसायी महासंघका उपमहासचिव मनहरि वस्यालले बताए ।

विद्यार्थीलाई समयमै आवश्यक पुस्तकहरु उपलब्ध गराउन जनक शिक्षाले ढिलो गरिसकेको उनले बताए । पुस्तक व्यवसायी वस्यालका अनुसार लुम्बिनी अञ्चलका सबै जिल्लाका विद्यार्थीका लागि करिव ४ टन पुस्तक चाहिने र उक्त ४ टन पुस्तकहरु वितरण गर्नमात्र २० दिन बढीको समय लाग्ने छ । विशेष गरेर सरकारी विद्यालयमा पढ्ने विद्यार्थीले पुस्तक अभावको समस्या भोग्दै आएका छन् । गत वर्षको शैक्षिक सत्रमा ६,७ महिनासम्म पनि विद्यार्थीले पुस्तक पाउन सकेनन् ।
ऐच्छिक अर्थशास्त्र र जनसंख्या विषयका पुस्तकहरु विद्यार्थीले नपाउंदै शैक्षिक सत्र सकिएको पुस्तक व्यवसायीले बताएका छन् । नीजि क्षेत्रका विद्यालयहरुले समयमा पुस्तकहरुको सूची सार्वजनिक गरेमा समयमा नै पुस्तक वितरण गर्न सकिने र सरकारी विद्यालयका लागि जनक शिक्षाका कारण समयमा उपलब्ध गराउन नसकिने व्यवसायीले बताएका छन् । नीजि क्षेत्रका विद्यालयहरुका लागि पव्लि केशनहरुको विकल्प छ ।
तर सरकारी विद्यालयका लागि जनक शिक्षा सामाग्री केन्द्रको अर्को कूनै विकल्प नभएकाले वर्षौदेखि सरकारी विद्यालयका विद्यार्थी ठगिदै आएका छन् । सरकारी विद्यालयका विद्यार्थीलाई जनक शिक्षा सामाग्री केन्द्रले छापेका मात्र पुस्तक पढ्नुपर्ने सरकारी बाध्यता छ । नेपाल सरकारले जनक शिक्षालाई पुस्तक छापेर वितरण गर्न जिम्मा दिएपनि उसले समयमा पुस्तक छाप्न नसक्दा विद्यार्थी पढ्न पाउने अधिकारबाट बन्चित हुंदै आएका छन् । स्थानीय तहबाट पुस्तकका लागि पैसा निकासी भएपनि बजारमा पुस्तक आएका छैनन । समयमा नै पुस्तक नपाउंदा कोर्षमा भएका सबै विषयवस्तु पढ्नबाट विद्यार्थी बन्चित बन्दै आएका छन् । सरोकारवाला निकायहरु यस विषयमा मौन रहेका छन् । जनक शिक्षा सामाग्री केन्द्रको विकल्पमा कोही बोल्न चाहादैनन् ।

भर्खरै प्रकाशित

स्वतन्त्र पत्रकार संघ नेपाल रुपन्देहीको अध्यक्षमा अनिल पहाडि निर्वाचित

बुटवल, ५ माघ । स्वतन्त्र पत्रकार संघ नेपाल रुपन्देहीको तेस्रो जिल्ला अधिबेशनबाट अध्यक्षमा अनिल पहाडि निर्वाचित भएका छन् । बुटवलमा भएको अधिबेशनबाट उपाध्यक्षमा चक्रमणी डुम्रे,…

रक्तदान कार्यक्रम सम्पन्न

बुटवल, ५ माघ । समाबेशी टोल विकास संस्था बुटवल ९ को आयोजनमा रक्तदान कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ । रगतको अभाव हुन नदिन संस्थाले रक्तदान कार्यक्रमको…

मोतिपुरमा बन्न लागेको मोतिपूर औद्योगिक क्षेत्रप्रति स्थानीयको विरोध

बुटवल, माघ १२ । सरकारले मोतिपुरमा बन्न लागेको मोतिपूर औद्योगिक क्षेत्रले आफूहरूलाई विस्थापित गर्ने भन्दै त्यसको स्थानीयले विरोध गरेका छन् । १० वर्ष अगाडि आफूहरूसँग…

सरकार भुमिहिन अब्यवस्थीत र सुकुम्वासीका समस्याको स्थायी समाधानमा लागेको छ…

बुटवल, ५ माघ । भुमि ब्यवस्था, सहकारी तथा गरिवी निवारण मन्त्री पद्मा अर्यालले सरकार भुमिहिन अब्यवस्थीत र सुकुम्वासीका समस्याको स्थायी समाधानमा लागेको बताएकी छन् ।…

नवलपरासीमा दुई दिन भित्र चिनि मिल संचालन गर्न कृषक समितिको…

सहबान अन्सारी नवलपरासी, माघ ५। नवलपरासी बर्दघाट सुस्ता पश्चिम उखु क्रसिगं समय करिब दुई महिना बितिसक्दा पनि अहिले सम्म मिल संचालनमा आऊन सकेकै छैन ।…