प्रदेश नं. ५ मा फास्ट ट्रयाक्क बाट विधेयक पारित

बुटवल, ९ पुस । प्रदेश नं. ५ प्रदेश सभाको सोमबार बसेको बैठकले फास्ट ट्रयाक्क बाट विधेयक पारित गरेको छ । बैठकले प्रदेश नं. ५ प्रशासकीय कार्यविधि (नियमित गर्ने) सम्बन्धमा व्यवस्था गर्न बनेको विधेयक फास्ट ट्रयाक्क बाट पारित गरेको हो ।


बैठकमा सांसद चेतनारायण आचार्यले प्रदेश सभा नियमावली, २०७४ को नियम २ सय १२ बमोजिम नियमावलीको नियम निलम्बनको प्रस्ताव सभामा प्रस्तुत गरेका थिए । नियम निलम्बन संसदबाट सर्व सहमत पारित भए संगै सभामुख पुर्ण बहादुर घर्तिले विधेयकलाई हुन्छ, हुन्न मतका आधारमा विधेयक पारित भएको घोषणा गरेका थिए । उक्त विधेयक आजै संसदमा पेश गरी, सैद्धान्तिक छलफल पछि पारित गरिएको हो । शैद्धान्तिक छलफललमा सांसद ईन्द्रजित थारु, कविराम थारु र जालपा भुसालले भाग लिएका थिए ।

त्यस्तै प्रदेश नं. ५ प्रदेश प्रसारण सम्बन्धमा व्यवस्था गर्न बनेको विधेयक संसोधनका लागि ७२ घण्टा प्रस्ताव गरिएको छ । सांसदहरु दामा शर्मा, अजूृन कुमार केसी र रेवतीरमण शर्माले शैद्धान्तिक छलफलमा भाग लिए संगै संसोधनका लागि प्रस्ताव गरिएको छ । त्यस्तै आईतबार पेश गरिएको प्रदेश नं. ५ अन्तर प्रदेश बासिन्दा समान सुरक्षा, व्यवहार र सुविधा सम्बन्धमा गर्न बनेको विधेयक पनि संसोधनका लागि प्रस्ताव गरिएको छ । उक्त विधेयकको शैद्धान्तिक छलफलमा सांसदहरु ऋमर ब. डाँगी, धमकली चौधरी, कृष्ण प्रसाद न्यौपाने र अष्टभुजा पाठकले बोलेका थिए । त्यस्तै आजको बैठकमा २ वटा विधेयक संसदमा पेश भएका छन् ।

आर्थिक मामिला तथा कानुन मन्त्री कुल प्रसाद केसीले संसदमा प्रदेश नं. ५ जिल्ला सभा तथा जिल्ला समन्वयन समिति सम्बन्धमा व्यवस्थ ागर्न बनेको विधेयक र प्रदेश नं. ५ प्रदेश आकस्मिक कोष सम्बन्धमा व्यवस्थ ागर्न बनेको विधेयक पेश गरेका हुन ।
त्यस अघि सभामा विशेष समय लिएर ४ जना सांसदले बोलेका थिए । सांसद विष्णु प्रसाद पन्थीले सरकारले भारु २ सय, ५ सय र २ हजारको नोट प्रतिबन्ध लगाउदा दुर्गम पहाडि जिल्लामा कालोबजारी बढेको बताए । त्यसैगरी सांसद विष्णु कुमार अधिकारीले उखु किसानका मागहरुको सम्बोधनका लागि सरकार गम्भिर बन्नुपर्ने बताए । अर्का सांसद फकरुद्दिन खाँनले लुम्बिनी भ्रमण बर्ष २०७६ लाई सरकारले प्रचार प्रसार नगरेको बताए । सांसद कल्पना पाण्डेले संविधान जारी भएपछि पनि मधेशी समुदायमा आमाको नामबाट नागरिकता नभएको बताईन् ।

भर्खरै प्रकाशित

स्वतन्त्र पत्रकार संघ नेपाल रुपन्देहीको अध्यक्षमा अनिल पहाडि निर्वाचित

बुटवल, ५ माघ । स्वतन्त्र पत्रकार संघ नेपाल रुपन्देहीको तेस्रो जिल्ला अधिबेशनबाट अध्यक्षमा अनिल पहाडि निर्वाचित भएका छन् । बुटवलमा भएको अधिबेशनबाट उपाध्यक्षमा चक्रमणी डुम्रे,…

रक्तदान कार्यक्रम सम्पन्न

बुटवल, ५ माघ । समाबेशी टोल विकास संस्था बुटवल ९ को आयोजनमा रक्तदान कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ । रगतको अभाव हुन नदिन संस्थाले रक्तदान कार्यक्रमको…

मोतिपुरमा बन्न लागेको मोतिपूर औद्योगिक क्षेत्रप्रति स्थानीयको विरोध

बुटवल, माघ १२ । सरकारले मोतिपुरमा बन्न लागेको मोतिपूर औद्योगिक क्षेत्रले आफूहरूलाई विस्थापित गर्ने भन्दै त्यसको स्थानीयले विरोध गरेका छन् । १० वर्ष अगाडि आफूहरूसँग…

सरकार भुमिहिन अब्यवस्थीत र सुकुम्वासीका समस्याको स्थायी समाधानमा लागेको छ…

बुटवल, ५ माघ । भुमि ब्यवस्था, सहकारी तथा गरिवी निवारण मन्त्री पद्मा अर्यालले सरकार भुमिहिन अब्यवस्थीत र सुकुम्वासीका समस्याको स्थायी समाधानमा लागेको बताएकी छन् ।…

नवलपरासीमा दुई दिन भित्र चिनि मिल संचालन गर्न कृषक समितिको…

सहबान अन्सारी नवलपरासी, माघ ५। नवलपरासी बर्दघाट सुस्ता पश्चिम उखु क्रसिगं समय करिब दुई महिना बितिसक्दा पनि अहिले सम्म मिल संचालनमा आऊन सकेकै छैन ।…